Z pośpiechem, by służyć. 4 Niedziela Adwentu.

ikony-najnowsze[104]

W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę. Gdy Elżbieta usłyszała pozdrowienie Maryi, poruszyło się dzieciątko w jej łonie, a Duch Święty napełnił Elżbietę. Wydała ona okrzyk i powiedziała: Błogosławiona jesteś między niewiastami i błogosławiony jest owoc Twojego łona. A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? Oto, skoro głos Twego pozdrowienia zabrzmiał w moich uszach, poruszyło się z radości dzieciątko w moim łonie. Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana.

To, co słyszymy w dzisiejszej Ewangelii, to opis sceny Nawiedzenia św. Elżbiety przez Najświętszą Maryję Pannę. Zarówno Zwiastowanie NMP, jak i nawiedzenie św. Elżbiety, to takie typowo adwentowe wydarzenia. Maryja ma swój osobisty Adwent, oczekując na narodzenie Jezusa, ale i Elżbieta ma swój osobisty adwent, oczekując na narodzenie Jana.

Czytamy na kartach Ewangelii wg św. Łukasza, że gdy Maryja dowiedziała się, że będzie matką Syna Bożego, nie myślała tylko o sobie. Uwierzyła słowom anioła, który powiedział jej rzecz nieprawdopodobną. A mianowicie: Elżbieta w swej starości i niepłodności, poczęła syna. Skoro anioł tak powiedział, to musi być prawdą. A skoro to prawda, to znaczy, że Elżbieta potrzebuje teraz jej pomocy. I dlatego Maryja udała się do Elżbiety, pomóc jej w codziennych, zwykłych pracach domowych, w codziennych kobiecych zajęciach.

Ona, która właśnie została Matką Syna Bożego, idzie, aby pomagać w zwykłych domowych pracach. Jednak zauważmy, że nie idzie sama. Niesie potrzebującemu człowiekowi, także Chrystusa. Moglibyśmy powiedzieć, że Maryja jest taką pierwszą monstrancją. Maryja, która niesie Jezusa do Elżbiety. Pierwsze tabernakulum. Syn Boży jest w niej ukryty. Wędrówka Maryi niosącej ukrytego Chrystusa, to pierwsza w dziejach świata procesja Bożego Ciała. Matka Boża niesie Chrystusa, tak jak my w Uroczystość Bożego Ciała, niesiemy Chrystusa po naszych drogach, wśród naszych domów, miejsc pracy.

Druga prawda ukazana w tajemnicy Nawiedzenia św. Elżbiety, to człowieczeństwo Maryi. Dziś, do położonego w górach judzkich Ain Karin można podjechać autobusem, prawie pod dom Elżbiety. Wtedy zaś, Maryja musiała sama, będąc w stanie błogosławionym zmierzyć się z górami, aby dotrzeć do Elżbiety. Maryja, tak jak w Nazarecie służyła Józefowi, tak też służy Elżbiecie w codziennych pracach, obowiązkach.

My przyzwyczailiśmy się do pięknych wizerunków Matki Bożej. Maryja w bogato zdobionych szatach, z koroną na głowie, to wszystko prawda, ale dopiero po wniebowzięciu. Ale Maryja wcześniej, także miała ręce ubrudzone mąką, skórę pomarszczoną od prania, szyła, cerowała, pewnie nie raz musiała usiąść, jak każdy człowiek ze zmęczenia. Matka Syna Bożego przychodzi pomagać nam w zwykłych codziennych pracach.

Prośmy Maryję w tą ostatnią 4 Niedzielę Adwentu, abyśmy tak jak ona potrafili nieść innym Chrystusa. Aby każdy z nas mógł być takim tabernakulum w którym mieszka Chrystus, taką monstrancją, która niesie innym Chrystusa, do miejsc w których na co dzień żyją i pracują. Potem, abyśmy tak jak Maryja służyli naszym bliskim taką codzienną pomocą. Nie tylko z okazji zbliżających się Świąt, ale przez cały rok. Aby to Boże Narodzenie nie było tylko jednodniowym wydarzeniem, ale to Boże narodzenie dokonywało się w każdym dniu naszego życia. Amen.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Z pośpiechem, by służyć. 4 Niedziela Adwentu.

  1. Alicja

    „…Maryja jest taką pierwszą monstrancją… Pierwsze tabernakulum…” 🙂 jakież to cudowne określenia Tej Najcudowniejszej Mamy na świecie. Nieustannie bądź nam wzorem i pomocą niosącą dobrą nowinę. Amen 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s