Weźmijcie Ducha Świętego. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

Wieczorem w dniu Zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam! A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane.

50 dni po zmartwychwstaniu, Chrystus wypełnia jedną z wielu obietnic, jakie nam zostawił. Posyła wierzącym w Niego zapowiadanego Ducha Świętego. Duch Święty jest potrzebny Kościołowi, bo gdyby nie on, to Kościół byłby tylko zbudowaną na fundamencie Piotra i Apostołów instytucją. Dzięki Duchowi Świętemu, Kościół jest wspólnotą żyjącą Chrystusem. Dopóki ktoś nie odda ducha, dopóty żyje. Podobnie jest z Kościołem, dopóki jest z nimi Duch Święty, dopóty żyje. Jeżeli zabraknie go w naszym życiu, umrze w nas chrześcijaństwo, umrze w nas Chrystus.

Weźmijcie Ducha Świętego, mówił Chrystus u początku Kościoła. Zabierzcie go, przyjmijcie, niech on działa w was. Weźmijcie Ducha Świętego, mówi Chrystus także dziś. On działa w Kościele. Gdzie? Np. w samkramentach.

  1. Chrzest: Duch Święty zstępuje na każdego ochrzczonego, tak jak na Chrystusa, nad Jordanem.

  2. Bierzmowanie: „Przyjmij znamię Daru Ducha Świętego”

  3. Eucharystia: „Uświęć te dary moca Twojego Ducha, aby stały się dla nas Ciałem i Krwią naszego Pana Jezusa Chrystusa.

  4. Pokuta: „Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła”.

  5. Namaszczenie chorych: „Przez to święte namaszczenie niech Pan w swoim nieskończonym miłosierdziu wspomoże ciebie łaską Ducha Świętego. Amen”.

  6. Kapłaństwo: „Wysłuchaj nas, Panie, nasz Boże, i obdarz swoje sługi błogosławieństwem Ducha Świętego oraz mocą łaski kapłaństwa”.

  7. Małżeństwo: „Prośmy Ducha Świętego, aby uświęcił ten związek i dał narzeczonym łaskę wytrwania. Niech ich miłość przez Niego umocniona, stanie się znakiem miłości Chrystusa i Kościoła”.

Weźmijcie Ducha Świętego, a co to znaczy dla ciebie?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s