Chwast też może zachwycać swoim pięknem. 16 Niedziela zwykła.

Jezus opowiedział tłumom tę przypowieść: Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swej roli. Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł. A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast. Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast? Odpowiedział im: Nieprzyjazny człowiek to sprawił. Rzekli mu słudzy: Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go? A on im odrzekł: Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy. Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza. Inną przypowieść im powiedział: Królestwo niebieskie podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posiał na swej roli. Jest ono najmniejsze ze wszystkich nasion, lecz gdy wyrośnie, jest większe od innych jarzyn i staje się drzewem, tak że ptaki przylatują z powietrza i gnieżdżą się na jego gałęziach. Powiedział im inną przypowieść: Królestwo niebieskie podobne jest do zaczynu, który pewna kobieta wzięła i włożyła w trzy miary mąki, aż się wszystko zakwasiło. To wszystko mówił Jezus tłumom w przypowieściach, a bez przypowieści nic im nie mówił. Tak miało się spełnić słowo Proroka: Otworzę usta w przypowieściach, wypowiem rzeczy ukryte od założenia świata. Wtedy odprawił tłumy i wrócił do domu. Tam przystąpili do Niego uczniowie i prosili Go: Wyjaśnij nam przypowieść o chwaście! On odpowiedział: Tym, który sieje dobre nasienie, jest Syn Człowieczy. Rolą jest świat, dobrym nasieniem są synowie królestwa, chwastem zaś synowie Złego. Nieprzyjacielem, który posiał chwast, jest diabeł; żniwem jest koniec świata, a żeńcami są aniołowie. Jak więc zbiera się chwast i spala ogniem, tak będzie przy końcu świata. Syn Człowieczy pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego królestwa wszystkie zgorszenia i tych, którzy dopuszczają się nieprawości, i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Wtedy sprawiedliwi jaśnieć będą jak słońce w królestwie Ojca swego. Kto ma uszy, niechaj słucha!

Człowiek zawsze robił wszystko, aby wyeliminować chwasty spośród roślin uprawnych. Chwast obniża plony, żyje kosztem roślin dla nas pożytecznych. Rozprzestrzenia się szybko i w porę nie wypielony, może zupełnie zagłuszyć to, co człowiek posiał lub zasadził. Z chwastem zatem walczymy. Chwasty się wyrywa i spala. Jeśli ktoś chce celowo zasiać chwast, to godny jest najwyższego potępienia, bo zanieczyszczając uprawy, odbiera ludziom chleb, niszczy wysiłek ich pracy.

Kiedy idziemy wygrzaną lipcowym słońcem ścieżką pośród pól gotujących się na żniwa, widzimy pośród bielejących kłosów niebieskie chabry, czerwone maki, rumianki ze złotymi sercami, fioletowe kąkole… Dostrzegamy, że chwast może także zachwycić swoim pięknem. Może przyciągać wzrok intensywnym kolorem, jeszcze bardziej wyraźnym na tle bladych łanów zboża. Tak, chwast może zachwycić, ale tylko do czasu żniwa. Żniwa pokażą, jaki plon przyniosło pole. Dostrzegamy zatem, ze zło także potrafi ubrać się w kolorowe szaty (Diabeł ubiera się u Prady). Ktoś kiedyś powiedział, że największym sukcesem złego ducha jest wmówienie ludziom, że zły duch nie istnieje. Bo czasami mamy takie średniowieczne i jasełkowe wyobrażenie szatana z ogonem, rogami, kopytami. A jest zupełnie inaczej. Przecież diabeł to zbuntowany anioł, istota rozumna, inteligentna, zna doskonale człowieka i wie, gdzie można rozsypać ziarna kąkolu.

Łatwo także ulec pokusie, aby przypowieść Jezusa o chwaście w zbożu interpretować według logiki podziału świata na dobrych i złych. W ten sposób można rozważać ten fragment Ewangelii w poczuciu, że zbożem jesteśmy oczywiście my sami, synowie Królestwa, a kąkol zła posiany przez nieprzyjaciela, to inni, ci spoza Kościoła, jego nieprzyjaciele, ogólnie – grzesznicy, synowie złego. My, dobrzy, jak złote zboże będziemy ocaleni, a cała reszta zostanie jak chwast wypalona w ogniu. Tak rozumując, po pierwsze okłamujemy samych siebie, bo nie przyjmujemy prawdy o naszym osobistym grzechu, a ponadto tracimy z oczu samą istotę dobrej nowiny, która daje także czas na nawrócenie zagubionym grzesznikom. Ewangelia jest orędziem o nowym życiu, które Pan Bóg ofiaruje zagubionemu człowiekowi.

Dlaczego dziś w świecie tak wiele zła? Dlaczego Bóg nie reaguje na wojny, niesprawiedliwość, nierówność wśród ludzi, zamachy terrorystyczne? Odpowiedź znajdujemy w dzisiejszej Ewangelii. Chrystus mówiąc o pszenicy i chwaście stwierdza: „Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa”. Bóg, stwarzając człowieka, wpisał w jego naturę wolność i nie chce pozbawiać go szans nawrócenia. Obdarzył każdego z nas rozumem, byśmy wybierali najlepsze rozwiązania, byśmy dążyli do dobra. Każdemu też udziela tyle łaski, by stawał się dorodną pszenicą rodzącą kłos. Przyjdzie czas, kiedy pszenica zostanie oddzielona od chwastów. Dla człowieka to moment jego śmierci. Wówczas okaże się jak wzrastaliśmy na polu życia: jako niepożądane chwasty, czy też pożyteczna pszenica.

 

Reklamy

7 uwag do wpisu “Chwast też może zachwycać swoim pięknem. 16 Niedziela zwykła.

 1. A.

  „Pozwólcie obojgu rosc aż do żniwa”. Wolność, jeden z piękniejszych darów, jaki otrzymaliśmy od Boga. Ile musiał mieć miłości i odwagi, żeby nam ją dać. A ile trzeba mądrości, zeby taki dar właściwie spożytkować. Niestety często kiepsko nam to wychodzi. Nie potrafimy doceniać tego niezwykłego daru, a takie daje nam możliwości! No i ciągle mamy szansę, aż do zniwa!
  A jak czytałam, jak pięknie potrafi przystroic się chwast, to pomyślałam, jak często oceniamy innych po ich powierzchownosci, a przecież prawdziwe piękno jest w nas, w środku.
  Dobrej niedzieli 🙂

 2. A.

  Rozwiązanie najlepsze z możliwych :). Nie żałując Księdzu wzrostu, Bóg równie hojnie obdarzył Księdza mądrością ;).
  Dziękuję 🙂

  ps.Czy w pakiecie z uśmiechem była być może modlitwa? 🙂

 3. A.

  Zatem wnioskuję o przyznanie mi „Pakietu Premium”. Może „Pakiet Premium” nie jest tym, na co zasługuję, ale z pewnością jest tym, czego potrzebuję. A klientem jestem bardzo stałym 🙂

  ps. Rozumiem, że Księdza uśmiech mam już w standardzie? xD

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s