Góra Tabor (562 m n.p.m.) Tarnica (1346 m n.p.m.). Święto Przemienienia Pańskiego.

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i brata jego Jana i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto im się ukazali Mojżesz i Eliasz, którzy rozmawiali z Nim. Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza. Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie! Uczniowie, słysząc to, upadli na twarz i bardzo się zlękli. A Jezus zbliżył się do nich, dotknął ich i rzekł: Wstańcie, nie lękajcie się! Gdy podnieśli oczy, nikogo nie widzieli, tylko samego Jezusa. A gdy schodzili z góry, Jezus przykazał im mówiąc: Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie.

Przemienienie Pańskie, które dziś wspominamy, miało miejsce na Górze Tabor. Bogu dziękuję za to, że dane mi było być na tej górze. Piękne, cudowne, ale i przepełnione sacrum miejsce. Tam naprawdę czuje się obecność Chystusa, a na plecach oddech Mojżesza i Eliasza. A w niedzielę (ostatnią w czasie wakacyjnego urlopu) pewnie odprawię świąteczną Mszę św. o godz. 7.00 lub o 8.30 i… może by na jakąś górę? Z Krosna do Ziemi Świętej trzeba by lecieć samolotem 3 godziny. Odpada, bo lotnisko w Krośnie nie ma połączeń z Tel Avivem, ale przecież zawsze można pojechać do Ustrzyk Górnych (123 km). A wtedy, albo szlakiem czerwonym, albo niebieskim, można wdrapać się na Tarnicę, najwyższy szczyt polskich Bieszczadów (1346 m n.p.m.). Plan na niedzielę: Szybkie pakowanie, ciastka, woda, 6,80 PLN dla pana w budce za wejście na szlak i w drogę. Jak nikt mi nie pomiesza planów 🙂 to Góra Przemienienia w Bieszczadach 6.08.2017 zdobyta.

Warto wychodzić na góry i z nich patrzeć na świat. Z górskich szczytów nasze życie i cały świat wygląda zupełnie inaczej. Wiele rzeczy z góry wydaje się być malutkie bez znaczenia. Widzimy jak mali wtedy jesteśmy, jak bardzo potrzeba nam takich gór. No i jeszcze jedno. Kto nigdy nie wyszedł na żadną górę, nigdy nie doświadczył piękna, które z niech można dostrzec. Warto na szczycie góry na spokojnie przeczytać sobie całą dzisiejszą Liturgię Słowa. Tak na spokojnie. A może ktoś, gdzieś za plecami, zachwycony mistyką gór, też powie: „Dobrze, że tu jesteśmy”.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Góra Tabor (562 m n.p.m.) Tarnica (1346 m n.p.m.). Święto Przemienienia Pańskiego.

  1. myszka

    Tak z góry są piękne widoki i choć mi ciężko z zakupami wyjść na 4 piętro ( windy nie ma) to bardzo jestem zadowolona że z góry mogę patrzeć choć za górą górą a za górą następna górą i jeszcze następna góra 😆

  2. A.

    A nie można by było się z Księdzem zabrać? Wiem, ze pytanie dość śmiałe, i oczywiście zrozumiem, jesli Ksiądz woli podróżować sam, albo sam zachwycać się pięknem gór.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s